Kino Grażyna

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego tradycyjnie zapraszamy wszystkie dzieci szkolne i przedszkolne wraz z opiekunami i nauczycielami do udziału projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. 

To cykl pokazów filmowych  wraz prelekcjami , który realizujemy już od kilku lat w naszym kinie. Od początku uczestniczą w nim wszystkie dzieci wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 4, których serdecznie pozdrawiamy.. 

Ten rok jest szczególny dlatego formuła projektu została rozszerzona o formę online, która otwiera nowe możliwości uczestnictwa w edukacji filmowej.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu i zapoznania się ze szczegółami wszystkich zainteresowanych tel. 575 519 155 lub mail. biuro@kinostrzelin.plplansza ekran NHEF 2020 1920x1080jpg

                                        nhef2018_baner_poziom_728x90png


NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

rok szkolny 2020/2021formularz zgłoszeniowy on-line


Katalog  2020/2021  : on-lineNowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "edukacja młodego widza".


Cena biletu dla jednego ucznia na jeden pokaz - 10 zł wszystkie poziomy edukacyjne.

PROGRAM FILMOWY 2020/2021


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PRZEDSZKOLE

Cykl  Chodzę do kina 


Kino to niezwykłe miejsce, które w parę chwil jest w stanie przenieść nas do świata wyobraźni. Duży ekran i specyficzny klimat sprawiają, że dla przedszkolaka treść filmu staje się wyjątkowo realistyczna, a seans na długo pozostaje w pamięci ale również skłania do przemyśleń i wyciągania wniosków.

„Chodzę do kina” to cykl starannie wyselekcjonowanych filmów z różnych zakątków świata, zarówno długo-, jak i krótkometrażowych, które bawią i uczą. Piękne, mądre, wartościowe obrazy z przekazem w pogodny sposób przybliżają świat. Poruszana w nich tematyka jest bliska dzieciom w wieku przedszkolnym, co pozwala im utożsamić się z bohaterem i aktywnie współprzeżywać jego radości i smutki.

Proponowany zestaw filmów stanowi idealny punkt wyjścia do tworzenia sytuacji wychowawczych, rozwoju kompetencji społecznych oraz rozmów na takie tematy, jak uczucia i emocje (wachlarz uczuć kilkulatka jest bardzo szeroki, naprzemiennie pojawiają się chwile szczęścia, smutku, sympatii, niechęci, strachu, zazdrości, a nawet gniewu; dziecku nie jest łatwo poradzić sobie z tymi uczuciami, a jeszcze trudnej o nich rozmawiać), czym jest przyjaźń i rodzina, tworzenie relacji, pomaganie kolegom, umiejętność współpracy oraz identyfikowania się z cudzymi uczuciami. To pojęcia i wartości, których przedszkolak dopiero się uczy, podobnie jak bohaterowie oglądanych przez niego filmów.

Dzięki cyklowi „Chodzę to kina” dziecko:


 • kształtuje czynności intelektualne potrzebne w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji ,
 • buduje system wartości, rozpoznaje, co jest dobre, a co złe,
 • rozwija niezbędne umiejętności społeczne,
 • wypowiada się za pomocą różnych technik artystycznych,
 • jest ciekawe świata, rozbudzone poznawczo i kulturowo,
 • potrafi zachować się w kinie i teatrze,
 • refleksyjnie podchodzi do przekazywanych mu treści, wyciąga wnioski.

Filmy W CYKLU :

 

Kacper i emma - najlepsi przyjaciele, Basia 1 - serial ,  Gordon i paddy , Kacper i emma - zimowe wakacje,   Wiking tappi 1 , Pettson i findus - wielka wyprowadzka , Opowieści świnki


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


SZKOŁA PODSTAWOWA 1-3


cykl indywidualny


FILMY W CYKLU :Biuro detektywistyczne lassego i mai. tajemnica pociągu,  Nawet myszy idą do nieba,  Operacja mumia, Małpia afera,  Villads,  Jak ukraść psa? 

Solan i ludwik - wielki wyścig z serem. 


SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6


Cykl młodzi w obiektywie 


Bohaterowie cyklu „Młodzi w obiektywie” to rówieśnicy uczniów klas 4−6. Na ekranie przeżywają rozmaite przygody i stawiają czoła takim problemom jak: poszukiwanie własnej drogi i akceptacji, próba odnalezienia się w grupie. Przy okazji dowiadują się, jaką wartość mają przyjaźń czy rodzina.
Każdy z filmów z cyklu stanowi zaproszenie do dialogu dotyczącego życia i codzienności uczniów, pozwala im przedstawić swój punkt widzenia na wiele aspektów składających się na rzeczywistość dziesięcio-, jedenasto czy dwunastolatka.


Dzięki cyklowi "Młodzi w obiektywie" uczeń:
  • ćwiczy spójne komunikowanie się i uzasadnianie opinii,
  • doskonali myślenie konkretne oraz abstrakcyjne,
  • gromadzi, selekcjonuj e i krytycznie ocenia zebrane informacje,
  • konfrontuje doświadczenia własne i bohaterów filmowych,
  • dostrzega wartość współpracy, tolerancji , akceptacji i konieczność brania odpowiedzialności za swoje czyny,
  • interpretuje wartości etyczne wpisane w przekaz naddany dzieła filmowego,
  • podejmuje rozważania dotyczące wartości i poszerza rozumienie pojęć etycznych oraz wartości pożądanych w społeczeństwie,
  • poszukuje przyczyn zaobserwowanych zjawisk społecznych i projektuj e ich konsekwencje zgodnie z własnym rozumieniem świata i oglądem relacji społecznych,
  • nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim obejrzany film,
  • wyraża opinię dotyczącą postaci i zdarzeń ukazanych w filmie,
  • łączy treść filmów z zagadnieniami edukacji globalnej
FILMY CYKLU :

Łowcy czarownic, Na linii wzroku, Mamo, kocham cię, Sekrety wojny,  199 małych  bohaterów, Przygoda Nelly, Szczęściara.SZKOŁA PODSTAWOWA  7-8
                   
Cykl świat wartości


Cykl „Świat wartości” prezentuje zestaw siedmiu filmów. Obrazy, różnorodne zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym, łączy uniwersalny przekaz oraz skupienie na realnych problemach współczesności, zwłaszcza tych, które dotyczą młodych ludzi, takich jak kryzys rodziny, starzenie się społeczeństwa, dyskryminacja ze względu na płeć czy poglądy. Dzięki konfrontacji z sytuacją ekranowych bohaterów uczniowie mają szansę stać się prawdziwymi obywatelami świata, odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

„Świat wartości” to atrakcyjna propozycja dla siódmo i ósmoklasistów, która pozwala uczniom uświadomić sobie, że niezależnie od długości i szerokości geograficznej wszyscy potrzebujemy tego samego: akceptacji, miłości, umiejętności radzenia sobie z samotnością i cierpieniem. Wybrane filmy można wykorzystać w korelacji z takimi przedmiotami jak: język polski, wiedza o społeczeństwie, historia, muzyka czy wychowanie do życia w rodzinie, a także podczas godzin wychowawczych.


Dzięki cyklowi „Świat wartości” uczeń:

 • staje się świadomym odbiorcą kultury filmowej,
 • rozwija umiejętność krytycznego myślenia, oceny postaw i zachowań bohaterów filmowych, opisuje ich emocje i uczucia,
 • konfrontuje własne doświadczenia z sytuacją bohaterów,
 • dostrzega uniwersalne wartości,
 • rozumie przemiany okresu dojrzewania,
 • formułuje sądy w sprawach wybranych problemów społecznych współczesnego świata,
 • przedstawia rolę autorytetów w życiu człowieka,
 • rozumie zasady komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz jej znaczenie w relacjach interpersonalnych,
 • potrafi przyjąć odpowiedzialność za manifestowane reakcje i słowa,
 • charakteryzuje politykę Niemiec na terenach okupowanej Europy, zwłaszcza zagładę żydów.


FILMY CYKLU : 

Lek na całe zło, Operacja hip-hop, Nowy, Powrót do brundibara, Miss impossible,  Marona - psia opowieść , 4  piętro

KOORDYNACJA

Józef Pawlicki
tel. 575 519 155
biuro@kinostrzelin.pl1jpg